O SIBO mówiłam i pisałam Wam już nie raz, nie dwa. Szczerze powiedziawszy, to teraz główne schorzenie, z którym pracuję z moim pacjentami w gabinecie. Jak się okazuje, co raz więcej osób boryka się z przerostem w jelicie cienkim! Dzisiaj podzielę się z Wami kolejnymi przełomowymi wieściami zza oceanu, które znacząco mogą wpłynąć na diagnostykę SIBO.

Wodór, metan, siarkowodór

W wyniku SIBO w jelicie wytwarzane są gazy. Powszechnie uważa się, że to głównie wodór i metan.

Co to jest SIBO? Patofizjologia

Natomiast w najnowszych doniesieniach (tutaj szczególnie badania dr Marka Pimentela) udowodniono, że wytwarzany jest również siarkowodór i to on odpowiedzialny jest za powstawanie biegunek u pacjentów z SIBO.

Diagnostyka – test wodorowy czy metanowy?

Diagnostyka SIBO opiera się właśnie na pomiarze gazów w wydychanym przez pacjenta powietrzu. Do tej pory badano głównie wodór, a w niektórych ośrodkach również metan (w Polsce tylko kilka placówek posiada odpowiednią aparaturę do pomiaru metanu).

Dowiedz się więcej o diagnostyce SIBO

Wynika z tego, że część pacjentów (w USA szacuje się, że to około 25%) z SIBO typu siarkowodór, nie mogła być prawidłowo zdiagnozowana na podstawie tradycyjnych testów.

Trio Smart – test siarkowodorowy

I właśnie najnowsze nowiny w temacie SIBO dotyczą nowej metody diagnostycznej!

Mianowicie w tym roku na rynku amerykańskim wyszedł pierwszy na świecie test badający również siarkowodór – finalnie test mierzy wszystkie 3 gazy w wydychanym powietrzu (stąd nazwa 'trio’). Możemy zatem uzyskać pełny obraz, co dzieje się w jelitach osoby badanej. Niestety, też na razie jest tylko dostępny w USA. Czekam z niecierpliwością, aż będzie w Polsce!

strona WWW
Dietetyk online Kasia Frąckiewicz

Jestem absolwentką Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku ‚Dietetyka’. Należę do Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków. Moim celem jest zmodyfikowanie Twoich nawyków i optymalizacja żywienia, aby przywrócić zdrowie jelit.

4 thoughts on “ SIBO – test siarkowodorowy ”

  1. Dzień dobry, powiedzmy że mam objawy sibo siarkowodorowego to czy w wydychanym powietrzu będzie czuć ten gaz????, ja czuję. Na razie test wodorowy wyszedł pozytywnie a leczenie pomogło na krótko , teraz ten gaz….

    1. Pani Aniu na podstawie zapachu wydychanego powietrza nic nie możemy stwierdzić (halitoza może iść z wielu problemów, nawet z refluksu). Obecnie w Polsce nie mamy metod zmierzenia SIBO siarkowodorowego. Można empirycznie się nad tym zastanowić, gdy krzywa wodorowo-metanowa jest płaska – tzn. że wartości wynoszą 0.

  2. Dzień dobry
    Test wodorowo metanowy wyszedł negatywny, ba poziomy wodoru i metanu są bardzo niskie metan zero 0. Laboratorium sugeruje sibo Siarkowe (ze wzgledu na objawy) jak wygląda w tym przypadku leczenie? Czy pozostaje tylko dieta fodmap? Kamila

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *