O SIBO mówiłam i pisałam Wam już nie raz, nie dwa. Szczerze powiedziawszy, to teraz główne schorzenie, z którym pracuję z moim pacjentami w gabinecie. Jak się okazuje, co raz więcej osób boryka się z przerostem w jelicie cienkim! Dzisiaj podzielę się z Wami kolejnymi przełomowymi wieściami zza oceanu, które znacząco mogą wpłynąć na diagnostykę SIBO.

Wodór, metan, siarkowodór

W wyniku SIBO w jelicie wytwarzane są gazy. Powszechnie uważa się, że to głównie wodór i metan.

Co to jest SIBO? Patofizjologia

Natomiast w najnowszych doniesieniach (tutaj szczególnie badania dr Marka Pimentela) udowodniono, że wytwarzany jest również siarkowodór i to on odpowiedzialny jest za powstawanie biegunek u pacjentów z SIBO.

Diagnostyka – test wodorowy czy metanowy?

Diagnostyka SIBO opiera się właśnie na pomiarze gazów w wydychanym przez pacjenta powietrzu. Do tej pory badano głównie wodór, a w niektórych ośrodkach również metan (w Polsce tylko kilka placówek posiada odpowiednią aparaturę do pomiaru metanu).

Dowiedz się więcej o diagnostyce SIBO

Wynika z tego, że część pacjentów (w USA szacuje się, że to około 25%) z SIBO typu siarkowodór, nie mogła być prawidłowo zdiagnozowana na podstawie tradycyjnych testów.

Trio Smart – test siarkowodorowy

I właśnie najnowsze nowiny w temacie SIBO dotyczą nowej metody diagnostycznej!

Mianowicie w tym roku na rynku amerykańskim wyszedł pierwszy na świecie test badający również siarkowodór – finalnie test mierzy wszystkie 3 gazy w wydychanym powietrzu (stąd nazwa ‚trio’). Możemy zatem uzyskać pełny obraz, co dzieje się w jelitach osoby badanej. Niestety, też na razie jest tylko dostępny w USA. Czekam z niecierpliwością, aż będzie w Polsce!

strona WWW
Dietetyk online Kasia Frąckiewicz

Jestem absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku ‚Dietetyka’. Należę do Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków oraz do Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Moim celem jest zmodyfikowanie Twoich nawyków i optymalizacja żywienia, abyś wyglądał i czuł się świetnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *